Rodzaje matryc LCD

Na rynku występuje kilka rodzajów matryc LCD. Poszczególne rodzaje są produkowane w innych technologiach i charakteryzują się różnymi własnościami. Każdy rodzaj posiada swój symbol. Niestety producenci laptopów bardzo rzadko podają w specyfikacji laptopa, jakiego rodzaju matryca została zastosowana, mimo iż informacja ta może być bardzo istotna dla kupującego. Rodzaje matryc jakie możemy spotkać to: TN, MVA, PVA, IPS, S-IPS oraz rzadziej MVA/IPS, S-PVA, SA-SuperFine, ASV, AS-IPS, A-TW-IPS. Każdy rodzaj matrycy posiada swoje wady i zalety, nie ma niestety matrycy najlepszej. Dobór laptopa z konkretnym typem matrycy powinien być kierowany tym, co konkretnie planujemy najczęściej robić z komputerem. Poniżej opiszemy własności najczęściej stosowanych matryc, czyli TN, MVA i jej pochodnej PVA oraz IPS i S-IPS.
TN

Matryce TN są chyba najczęściej spotykanym rodzajem matryc. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że są najtańsze. Matryce te charakteryzują się bardzo niskimi czasami reakcji, rzędu 8 ms (czarny-biały-czarny), co praktycznie eliminuje możliwość wystąpienia efektu smużenia i co jest zdecydowaną ich zaletą. Podstawowa wada matryc TN to fakt, że wierność odwzorowania przez nie kolorów jest bardzo niska. Dodatkowo matryce te charakteryzują się raczej niskimi kątami widzenia. Typowe kąty widzenia dla nich to 120-140 stopni, zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Taki zestaw cech matryc TN dyskwalifikuje je w kwestii zastosowań profesjonalnych, jak grafika komputerowa. Matryce te powinny zadowolić użytkownika wykorzystującego laptopa do rozrywki, jak gry komputerowe, czy filmy, gdzie łatwo doceniony będzie niski czas reakcji. Atutem tych matryc jest też zdecydowanie ich niska cena.


MVA, PVA

Matryce MVA, PVA i inne rzadsze mające w symbolu VA, od strony technicznej są bardzo podobne, ich zasada działania jest praktycznie identyczna. Różne nazewnictwo wynika z niuansów prawno-patentowych. Matryca MVA zaprezentowana została przez Fujitsu Siemens, natomiast PVA przez Samsunga. Inne rzadsze odmiany pochodzą od innych producentów. Ogólnie mówiąc, matryce te różnią się od TN sposobem uporządkowania ciekłych kryształów. W zamyśle matryce VA miały być pozbawione wad, którymi się charakteryzują matryce TN. Zamysł ten został całkiem skutecznie osiągnięty. Matryce VA najlepiej spośród dostępnych paneli odwzorowują kolory oraz charakteryzują się imponującymi kątami widzenia rzędu 170 stopni. Niestety matryce te są słabe tam, gdzie TN jest mocne, czyli w kwestii czasu reakcji, który wynosi zwykle 25 ms lub nawet więcej. Matryce VA powinny dobrze się sprawdzić w zastosowaniach takich jak grafika komputerowa, natomiast mogą przysparzać kłopotów graczom w związku z prawdopodobnym efektem smużenia.


IPS, S-IPS

Matryce tego typu zostały zaprezentowane przez Hitachi, promowane i produkowane są między innymi przez koncerny jak: LG, Philips, NEC. Po raz kolejny udało się uzyskać inne cechy panelu poprzez zaimplementowanie innego sposobu uporządkowania ciekłych kryształów. W efekcie otrzymano panel, który stanowi niezły kompromis pomiędzy TN i MVA/PVA. Matryce IPS/S-IPS odwzorowują barwy znacznie lepiej niż TN, jednak gorzej od MVA/PVA. Podobnie czas reakcji, jest tutaj lepszy od matryc MVA/PVA, jednak gorszy od TN. Typową wartością jest 16 ms. IPS/S-IPS charakteryzują się kątami widzenia rzędu 170 stopni, podobnie jak matryce MVA/PVA. Tego rodzaju matryca znajduje wielu zwolenników. Powinna spełnić oczekiwania użytkownika, który nie chce obserwować efektu smużenia w szybkich scenach i jednocześnie oczekuje przyzwoitego odwzorowania kolorów.